Profesjonalne środki czystości i ich współczynnik pH Leave a comment

Decydując się na kupno profesjonalnych środków czystości niejednokrotnie możemy znaleźć na ich etykietach dużo różnego rodzaju oznaczeń, które niewiele nam mówią. Jeżeli zastanawiacie się, jak współczynnik pH środków czyszczących ma się do ich zastosowania, serdecznie zapraszam do przeczytania tego krótkiego artykułu.

Współczynnik pH to nic innego, jak ilościowa skala kwasowości i zasadowości roztworów wodnych związków chemicznych. Błędne jest częste rozumowanie, że wyższy współczynnik pH danego detergentu świadczy o jego lepszej efektywności. Należy pamiętać, że wartość ta nigdy nie może jednoznacznie decydować o skuteczności oraz przeznaczeniu używanego środka czystości.  Współczynnik pH pozostaje jednak nie bez znaczenia w stosunku do rodzaju mytej powierzchni. Używając chemicznej terminologii, proces czyszczenia polega na neutralizowaniu wpływu jonów zasadowych bądź kwasowych, jakimi charakteryzuje się dany typ zbrudzenia. Oznacza to, że istotnym elementem jest również określenie rodzaju zanieczyszczenia, które planujemy usunąć.

W większości przypadków zanieczyszczenia mają charakter kwasowy. W celu ich neutralizacji powinniśmy zatem zastosować profesjonalne środki czystości o zasadowym współczynniku pH. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z zabrudzeniem zasadowym, musimy sięgnąć po detergenty, których współczynnik pH znajduje się po kwasowej stronie skali.

Skąd jednak wiedzieć jaki współczynnik pH mają czyszczone przez nas zanieczyszczenia? W tym celu warto zapoznać się z wartościami najczęściej spotykanych zabrudzeń: te organiczne (pleśń, drożdże, tłuszcze zwierzęce, śluz itp.) najlepiej potraktować specjalistycznymi produktami o odczynie zasadowym. Natomiast profesjonalne środki  czystości  o odczynie kwasowym dobrze poradzą sobie  z całą resztą, tj, zabrudzeniami nieorganicznymi (osady kamienne, zacieki wodne, rdza, korozja itp.).

Dodaj komentarz

Szybki kontakt!
+
Wyślij!